top of page

Välja kasvanud? Suureks saanud? Kaasaegse kunsti kogumine Baltimaades

Growing Out? Growing Up? Contemporary Art Collecting in the Baltics (Välja kasvanud? Suureks saanud? Kaasaegse kunsti kogumine Baltimaades) 4. juuni – 20. november 2022

Zuzeumi kunstikeskus Lāčplēša iela 101, Riia, LV–1011 P–N 12.00–19.00 R–L 12.00–21.00

Alates laupäevast, 4. juunist on Riias Zuzeumi kunstikeskuses võimalik tutvuda ulatusliku kaasaegse kunsti väljapanekuga “Growing Out? Growing Up? Contemporary Art Collecting in the Baltics” („Välja kasvanud? Suureks saanud? Kaasaegse kunsti kogumine Baltimaades“). Tegemist on esimesega kolmest planeeritud näitusest Baltimaade pealinnades ning käesoleva näituse aitas kokku panna Olga Temnikova, Temnikova & Kasela galerii asutaja.

Näitus tutvustab Baltimaade säravamaid kaasaegse kunsti kogusid, tõstes samal ajal esile erakogude loomisega seotud ühiskondlikke tahke. Ettevõtmise eesmärk on tuua kokku Eesti, Läti ja Leedu kunstikogujad ning võimaldada kohalikul ja rahvusvahelisel avalikkusel juurdepääsu erakogudesse kuuluvale kunstile ja õppida tundma Baltimaade arenevat kunstitaristut.

Sageli 1990. aastatel isiklikust kirest sündinud algatustest on kasvanud välja alternatiivne taristu, mis tegeleb tuhandete Baltimaade kunsti meistriteoste hoiustamise, kataloogimise, taastamise, uurimise ning kohalikele ja rahvusvahelistele muuseumitele ja galeriidele laenamisega. Paljude erakogude põhjal on rajatud sihtasutusi, muuseume, kunstikeskusi ja haridusasutusi. Näitusega käsitletakse kogudega seonduvaid rahvusvahelisi suhteid ning nende kui kasvavate nähtuste ja asutuste arenguväljavaateid. Näitusega esitatakse ka küsimus: milline on kogumise tulevik?

Kunstiteosed ja kogud on näitusele valinud Tallinnas tegutsev galerist ja kunstinõustaja Olga Temnikova: „Selle näitusega võtsin lihtsa sihi tõsta esile kogusid ja kogujaid mitte kogude suuruse, vaid kogujate kire ja potentsiaali põhjal. Tahan, et kokku saaksid kõige põnevamad inimesed. Välja oleme pannud eelkõige kogude värskeimad täiendused kui kogumise hetkeolukorra tähistajad. Tähelepanu oleme pööranud n-ö piiriülesele tarbimisele ja kunstnikele, kes on esindatud mitmes kogus. Galeristi ja seega suurte kogemustega Baltimaade kunstiagendina olen uurinud kohalike kunstiväljade eripärasid: nende tugevusi ja puudusi. See on pannud mind unistama sidemete süvendamisest, kultuurilise ja kunstilise pinnase loomisest n-ö Balti uhkustundeks – meie ühine identiteet ja lähtekoht on praeguses geopoliitilises olukorras üha suurema kaaluga.“

Näitusel on esindatud Lewbeni kunstisihtasutuse kogu, MO muuseumi kogu, Vitolsi kaasaegse kunsti kogu, Zuzānsi kogu, VV sihtasutuse kogu, Kruusi kogu ning Boris Symuleviči, Riivo Antoni, Edgar Aronovi ja Maria Avdjuško kunstikogud.

Temnikova & Kasela galerii asutanud Olga Temnikova on silmapaistev kunstispetsialist, kes on edukalt aidanud kohalikku kunstivälja rahvusvahelisemaks muuta ning paljudel Eesti kunstnikel rahvusvahelist tunnustust pälvida. Ta peab tähtsaks sidemeid, võrgustikke ja teadmisi ning panustab oma entusiasmi ja kogemusega täiel rinnal Balti kunstivälja kujundamisse, mh selle projekti abil.

Projekti algataja on ja seda juhib Zuzeumi kunstikeskuse näitustejuht, arhitekt, kirjutaja ja kuraator Ieva Zībārte koostöös Kai kunstikeskuse programmijuhi Karin Laansoo, Lewbeni kunstisihtasutuse kuraatori ja juhi Ugnė Bužinskaitė ning Välisleedu Kunsti Sihtasutuse kuraatori ja tegevjuhi Giedrė Marčiulaitėga. Riias toimuva näituse on korraldanud ja seda rahastab Zuzeumi kunstikeskus ning sellele järgnevad eraldi kureeritud näitused Vilniuses ja Tallinnas, mida korraldavad projekti põhipartnerid Lewbeni kunstisihtasutus ja Kai kunstikeskus.

Näitusel on väljas üle 70 kunstniku, kes esindavad mitmesuguseid kaasaegse kunsti praktikaid üle maailma: Adam Bomb Squad, Alar Tuul, Alice Kask, Amanda Ziemele, Anastasia Sosunova, Andrius Zakarauskas, Augustas Serapinas, Chaz Guest, Cindy Sherman, Cyberbrokers, Damien Hirst, Diana Remeikytė, Dominykas Sidorovas, Edith Karlson, Eduardo Sarabia, Eike Eplik, Elena Narbutaitė, Elza Sīle, Flo Kasearu, Friedrich Kunath, Gabrielė Adomaitytė, Herkki-Erich Merila, Ian Cheng, Jaan Toomik, Jaanus Samma, Kaido Ole, Kamil Pierwszy, Katja Novitskova, Kazimieras Brazdžiūnas, Khanyisa Dada, Kris Lemsalu, Krista Mölder, Kristaps Ģelzis, Kristina Õllek, Laura Kaminskaitė, Laura Põld, Lesley Vance, Louisa Gagliardi, Marcus Jahmal, Merike Estna, Mickalene Thomas, Mikko Hintz, Mindaugas Lukošaitis, Monika Radžiūnaitė, Mykola Bilous, Nathaniel Mary Quinn, Neringa Černiauskaitė, Nik Kosmas, Patricija Jurkšaitytė, Paul Kuimet, Peeter Allik, Peeter Laurits, Pieter Hugo, Raoul Kurvitz, Reinis Lismanis, Robertas Narkus, Robert Nava, Rūtė Merk, Sabīne Vernere, Santa France, Sergey Zarva, Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė, Simon De Mai, Sirja-Liisa Eelma, Soshiro Matsubara, Taisia Korotkova, Teresa Margolles, Thomas Lerooy, Tõnis Saadoja, Ugnius Gelguda, Vadim Fiškin, Vojtěch Kovařík, Vytenis Burokas, XCOPY, Yevhen Petrov, Zuza Golińska, Žilvinas Kempinas.

Täname kogujaid ja galeriste, kes avasid oma kogude, muuseumite, galeriide ja ladude uksed, pakkudes sellega uurimistöös olulist teavet, ning ühtlasi toetasid seda projekti ning jagasid meie elevust ja huvi.

Näituse toimkond Kunstiline juht: Olga Temnikova Projektijuht: Ieva Zībārte Partnerite nõukogu: Ugnė Bužinskaitė, Agnese Kleina, Karin Laansoo, Giedrė Marčiulaitė Näituse arhitekt: Toms Kampars Graafiline kujundus: Karola Rubene Rahandusjuht: Ilze Baumane Projektijuht: Katrīna Jurkevica Uurimistöö: Antonio Quint Vila Konservaatorid: Evita Melbārde, Liene Muceniece, Anastasija Skopenkova Tehnikud: Andris Konošonoks, Māris Mikāns, Raivis Švarcs

Korraldanud ja rahastanud Zuzeumi kunstikeskus Kaaskorraldajad: Lewbeni kunstisihtasutus, Kai kunstikeskus Tehnikapartner: Samsung Mobiilse kunstiplatvormi tehnoloogiapartner: LinkArt
Comments


bottom of page