top of page

Noore Skulptori Preemianäitus 2023

ARS Projektiruum 2.-17.03.2023, iga päev 14-20


Eesti Kunstiakadeemia installatsiooni ja skulptuuri osakond esitleb: Noore Skulptori Preemianäitus 2023


Näitusel osalevad kunstnikud:

Josefine Green, Sophia Hallmann, Mara Kirchberg, Lisethe Maas, Rose Magee, Eke Ao Nettan, Sarah Noonan, Paula Oberndorfer, Didi van der Putte, Kertu-Liisa Sarap, Asmus Soodla, Sonja Sutt, Kail Timusk ja Mattias Veller.


1. märtsil ARS Projektiruumis avatud Noore Skulptori Preemianäitusel kuulutati välja 2023. aasta preemia laureaat Mara Kirchberg, teosega “Milking Almost A Gallon”. Teise koha pälvis Kail Timusk ja kolmanda koha Sophia Hallmann.

Preemianäituse zürii koosseisus Eha Kommissarov, Art Allmägi, Tiina Määrmann, Kaarin Kivirähk ja Evy Jokhova tõid Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti magistrant Mara Kirchbergi võidutöö puhul esile selle kontseptuaalset terviklikust ja silmapaistvat teostust. Samuti tema eksperimenteerimisvalmidust ja keskkonna- ning ökoloogiatemaatikaga tegelemist ning ideega edasi töötamise potentsiaali Vaskjala loomeresidentuuris.


Alates 2012. aastast välja antav Noore Skulptori Preemia ja sellega kaasneva näituse eesmärk on esile tõsta ja tunnustada skulptuuri ja installatsiooniga tegelevate noorte kunstnike erialast tegevust. Väljas on valik EKA tudengite viimase aasta jooksul valminud töödest, mille hulgast ekspertidest koosnev žürii valib omakorda välja parimad. Võitjad tehakse teatavaks näituse avamisel, 1. märtsil.


Preemianäituse peakorraldaja Taavi Talve: “Preemianäitusel saab näha laia valikut erinevatest kunstilistest praktikatest alates esmapilgul pea märkamatuksjäävatest sekkumistest näituseruumi kuni vaatajat enesega aktiivselt suhtlema kutsuvate töödeni. Tuleb tõdeda, et valiku tegemine ühtlaselt tõusva tasemega teoste hulgast pole enam ammu lihtne ülesanne ja jääb loota, et ka kõik ülejäänud projektid leiavad samuti ühel või teisel viisil tee oma vaatajani”.


NSPN on tänaseks kujunenud üheks nimekamaks eesti uue kunsti preemiaks. Tähelepanu ja võit näitusel on saanud hüppelauaks otse eesti kunsti keskväljakule.

2022. aasta võitjat, EKA kaasaegse kunsti magister Junny Yeungi, tunnustati ka EKA Noore kunstniku magistri taseme preemiaga 2022. aastal. NSPN-i 2021. aasta laureaat Sarah Nõmm sai olulise tunnustuse 2022. aasta Eduard Wiiralti nimelise stipendiumi näol. Noore Skulptori Preemia on varasemalt pälvinud Hanna Piksarv, Sten Saarits, Anna Mari Liivrand, Johannes Valdma, Rosa Violetta Grötsch, Johannes Luik, Siim Elmers ja Sarah Nõmm.
bottom of page