top of page

NeLi+1: Ehalill Halliste, Mariann Kallas, Maasike Maasik, Aet Ollisaar ja Erika Tammpere

ARS Kunstilinnak / Stuudio 98

Pärnu mnt 154, Tallinn

E–R 12.00 –18.00


Eesti Tekstiilikunstnike Liit uuendas väljapanekut ARSi majas

NeLi+1: Ehalill Halliste, Mariann Kallas, Maasike Maasik, Aet Ollisaar ja Erika Tammpere

Eesti Tekstiilikunstnike Liit alustas ARSi majas Stuudio 98 ruumides liidu aastapreemiate nominentide tööde tutvustamist detsembris 2020, veebruaris 2021 avaneb vaatajatele uuendatud ekspositsioon Ehalill Halliste, Mariann Kallase, Maasike Maasiku, Aet Ollisaare ja Erika Tammpere töödest.


Preemia Aasta Tekstiilikunstnik 2019 nominendid olid Ehalill Halliste, Mariann Kallas, Krista Leesi, Eva Mustonen, Aet Ollisaar ja Erika Tammpere, elutöö preemia pälvis Maasike Maasik.

Ehalill Halliste on kunstnik, kes elab ja töötab Kohilas. Peamiselt gobelääntehnikas valminud tööde teemad on seotud Eesti kultuuripärandi ja loodusega, sageli on autor ammutanud inspiratsiooni rahvakunstist. Viimaste aastate loomingus on Ehalill Halliste uurinud Eesti rahvuskivi paekivi kihistusi ja värvimängu ning tõlkinud need pinnad tundlikeks gobeläänvaipadeks.

Mariann Kallase vaipade peamine motiiv on maastik, nii linnamaastik kui avarad maastikuvaated, mille osaks on ka figuraalsed kompositsioonid. Gobeläänidele iseloomulik koloriit varieerub jõulisest sinisest ja punasest heledate toonideni, värvipindu ilmestavad graafiliselt läbi kootud detailid. Autor liidab sageli oma vaibad mitmest osast koosnevateks kompositsioonideks.

Maasike Maasik on tuntud gobelääntehnika kui väljendusvahendi võimaluste uurijana, arendades oma loomingus jätkuvalt edasi omanäolist käekirja. Tema gobeläänid on nagu poeetilised jutustused, millelt võib leida muinasjutulisi tegelasi ja loodusmotiive. Väga oluline on Maasike Maasiku panus tekstiilikunsti haridusse, Eesti Kunstiakadeemia pikaajalise õppejõuna on ta oma teadmisi ja oskusi edasi andnud mitme põlvkonna tekstiilikunstnikele.

Aet Ollisaar elab ja töötab Tartus, pühendudes nii oma loomingule, kui ka tekstiiliosakonna juhtimisele ja tudengite juhendamisele Kõrgemas Kunstikoolis Pallas. Tema vaibad on sageli improvisatsioonilised, vabalt langevate niitidega maalitud värvipinnad, mis moodustavad koos leidmaterjalidega ootamatuid kooslusi. Viimastel aastatel on autor taas innustunud gobelääntehnikas piltvaipade kudumisest, kujutades unenäolisi ja mälusoppides peituvaid maastikke.

Erika Tammpere on tuntud kui mastaapsete värviküllaste kudumite looja, 2020. aasta lõpus isikunäitusel „Pimedalegi selge“ Tartu Kunstimajas oli võimalus näha ülevaadet autori töödest. Viimasel aastakümnel, pärast nägemise kaotust, on autor teostanud põnevaid ruumilisi teoseid abikaasa Taso Tammpere ja digitaalse värvimääraja toel. Tänavu osaleb Erika Tammpere oma teosega ka rahvusvahelisel gobelääninäitusel Artapestry 6, mille esmaekspositsioon avati Taanis veebruari alguses.

Väljapanek on avatud kuni märtsi alguseni. Huvi korral saab töid näituselt ka osta.

Näituse plakati kujundas Kadi Pajupuu, plakatil on kasutatud detaili Maasike Maasiku gobeläänist.

Lisainfo:Aet Ollisaar Eesti Tekstiilikunstnike Liidu juhataja E-post: tekstiilikunst@gmail.com www.tekstiilikunst.ee fb: @eestitekstiilikunstiitKommentare


bottom of page