top of page

Mare Vint. Kivist sild

Eesti Vabagraafikute Ühenduse näitus ARS Projektiruumis 12. august – 2. september 2022. Avamine 12. augustil kell 15.00. Olete oodatud!

Näitus tutvustab Mare Vindi (1942-2020) loomingut läbi mitme aastakümne.

Mare Vindi loodud kivilitod vaatlevad loodust kui arhitektuuri. Korrastades kaootilist loodust abstrakseteks stiliseeritud kujunditeks, kõrvutavad tema teosed loodust inimeste poolt ehitatud arhitektuuriga. Tema looming muudab argise justkui pühaks.

Mare Vindi pilte valitsevad korrapärased struktuurid. Me teame, et kõik elav on ehitatud paarikümne aminohappe abil. See on fenomenaalse loova võimega ehitusklots, mis võimaldab elul paljuneda väga mitmekesiste liikidena - looduse hämmastav looming.

Inimese suurimad ja silmapaistvaimad loomeaktid eraldavad meid metsikust loodusest – need on kivist, metallist, klaasist ja betoonist kapslid. Ehitusklotsid ja moodulid paljunevad tehases kiiremini kui looduses.

Mare Vindi lemmiktehnikas - kivitrüki tehnikas ehk litograafias – saavad looduse ja inimese looming kokku uuel tasandil, lisades veel ühe keeru tema loomingulisse DNA-sse. Litograafia tehnikas on võimalik paljundada lubjakivist plaadile kantud ja seejärel söövitatud joonistust kümneid kordi.

Eesti Vabagraafikute Ühenduse ateljees, praeguses Graafikakojas on litograafiat trükitud ühe ja sama pressiga juba 75 aastat. Ka Mare Vint kasutas seda pressi ja jäi truuks ühele litokivile, millele tema looming lõputult taasilmus, et trükimeistri abil uuesti lihvimise käigus olematusse kaduda.

Mare Vint oli oluline lüli 1970-ndatel ja 1980-ndatel aastatel graafikute seltskonda sidunud omamoodi plahvatuslikust kõrgel tasemel graafika- ja seltsielust.

Näitusel on installatsioon Graafikakoja litokividest, mis on näinud paljude Eesti graafikute loomingut – ja ikka on need uue pildi ootuses uuesti puhtaks lihvitud.

Väljapanek on esimene kahest Eesti Vabagraafikute Ühenduse poolt Mare Vindile tema 80. sünniaastapäeval pühendatud näitusest. Teisel näitusel „Loovuse aed, kus Mare Vint käib“esinevad ta kolleegidest graafikud. See toimub septembris Eesti Vabagraafikute Ühenduse uues galeriis – GÜ Galeriis, ARSis, kus Graafikakoda sügisest oma tööd jätkab.

Näituse korraldus: Loit Jõekalda ja Lembe Ruben Tekst: Lembe Ruben Suur tänu: Gristel Mänd, Vappu Thurlow, Elnara Taidre, Uku Kann, Vano Allsalu, Illimar Kangur, Indrek Köster, Eesti Kunstnike Liit
Comments


bottom of page