top of page

Jaan Toomiku näitus „Selfi kajakana”

ARS projektiruumi uue hooaja avalöögiks on Jaan Toomiku näitus „Selfi kajakana”, mis tutvustab rahvusvaheliselt ühe tuntuima Eesti kunstniku uudisloomingut. Kunstnikuvestlus Jaan Toomikuga toimub Andreas Trosseki juhtimisel reedel, 7.02 kell 17. Näitus ARS projektiruumis jääb avatuks 7. märtsini, E-R 12-18 ja L 12-16.


Näha saab värskelt valminud suureformaadilisi maale, eneseirooniliselt sürrealistlikku autoportreelist skulptuuriinstallatsiooni ja lühifilmi „Kala“, mis linastus mullu kõige muu hulgas ka 64. rahvusvahelisel Oberhauseni lühifilmide festivalil ning mida Eesti kodupublik näeb nüüd esmakordselt.


Jaan Toomik (sündinud 1961) on multidistsiplinaarne kunstnik, kelle loomingut iseloomustab metafüüsiline, looduslähedane ja šamanistlik vaade maailmale. Tema teosed tegelevad igavikuliste teemadega, nagu elu ja surm, religioon ja vaimsus, sidudes inimese kehalisuse looduse ringkäiguga.


Jaan Toomik on osalenud mitmel rahvusvahelisel suurnäitusel ja biennaalil, nagu näiteks São Paulo biennaal (1994), Manifesta biennaal (1996), Veneetsia biennaal (1997, 2003) ja Berliini biennaal (2006). Tema teosed kuuluvad muu hulgas Kiasma, Ludwig Muuseumi, Moskva Moodsa Kunsti Muuseumi, Danske rahvusmuuseumi, Schechin muuseumi, Stedelijki muuseumi ja Moderna Museeti kogusse, Louis Vuittoni sihtasutuse ja Nicola Trussardi sihtasutuse kollektsiooni. Toomiku viimane retrospektiivne isikunäitus "My End is My Beginning. And My Beginning is My End" toimus 2019. aastal Moskva Moodsa Kunsti Muuseumis (kuraator Viktor Misiano).


Näitusel „Selfi kajakana“ tegeleb Toomik enda varasema loominguga dialoogi astudes jätkuvalt eksistentsiaalsuse ja spirituaalsusega – sünni, elu ja surma tsükliga –, kuid ka nartsissismi ja ekshibitsionistliku eneseirooniaga, teataval määral autoagressiivse võllahuumoriga. Olles näiliselt justkui juba tüdinud talle alailma kodumaal omistatavast international celebrity staatusest, näib Toomik metafoorselt küsivat, kui kaugele soovib kunstipublik ja ühiskond laiemalt minna, et pühitseda ja seejärel kaubastada kunstniku salajasemaid mõtteid ning tundmusi.Comments


bottom of page