top of page

Rahvusvaheline näitus „Tänapäeva armastus ehk Armastus külma intiimsuse ajastul“

Tallinna Kunstihoone

Vabaduse väljak 6

10146 Tallinn

K–P 12.00–18.00


Reedel, 18. juunil kell 18 avatakse Tallinna Kunstihoones rahvusvaheline näitus „Tänapäeva armastus ehk Armastus külma intiimsuse ajastul“, mis uurib armastust ja intiimseid suhteid ühismeedia, neoliberaalse kapitali, üleilmastumise ja internetiajastul.

Näitusel on vaatluse all ühiskondlikud seaduspärasused ja väljakutsed, aga ka võimalused, mida internet, ühismeedia ning nüüdne koroonapandeemia meile intiimsuhetes pakuvad. Näituse kuraator on Katerina Gregos.

Digitehnoloogia ja tarbimishullus on armastust ning sotsiaalseid suhteid märkimisväärselt muutnud. Virtuaalkogemus hägustab üha enam isikliku ja avaliku piiri ning mõjutab suhtlust ja suhestumist teistega – eriti kõige lähedasematega. Ühelt poolt on internet ja ühismeedia teinud mitte-heteroidentiteeti ja soovunelma ning tavapärasest erineva olemisviisi väljendamise lihtsamaks. Teiselt poolt aga süvendab see kõrvalekaldeid, nagu eneseimetlus, kinnismõtteline eneseetendamine, digisõltuvus ja emotsioonide tarbekaubastamine. Tegelikkuse ja kujuteldava segunemine on tekitanud keerukaid psühholoogilisi suhterägastikke, mida uuritakse näitusel, kutsudes külastajat kaasa mõtlema.

Kuraator Katerina Gregos ütleb: „Näitus kutsub meid üles mõtisklema selle üle, kuidas üha linlikumast ja digivõrguga ühendatud eluviisist tuleneva süveneva võõrandumise, individualismi ja üksilduse ajal taastada tähendusrikkad suhted ning tingimusteta armastuse kui suure emotsionaalse jõu ja tugeva psühholoogilise sideme, mis annab elule tähenduse nõnda, nagu ei ükski teine suhtlusvorm, „ese“ või kogemus? Kuidas päästa armastus kapitali ja korporatiivse tehnitsismi küüsist?“

„Tänapäeva armastus“ vaatleb kõrvalekaldeid ja probleeme, mis armastust ning südameasju praegu ahistavad. Näitus kutsub meid ümber mõtestama, kuidas me oma kõige lähedasematega suhtleme ja kujutlema väljapääsu digirevolutsiooni tekitatud emotsionaalsest steriilsusest, üksildusest ja „külmast intiimsusest“.

Katerina Gregos on Brüsselis elav kuraator, kunstikriitik ja lektor. Kuraatorina uurib ta kunsti, ühiskonna ja poliitika suhteid, keskendudes peamiselt demokraatiale, inimõigustele, kapitalismile ja kriisidele ning üleilmsete tootmistsüklite muutumisele. Gregos on kureerinud arvukalt rahvusvahelisi näitusi ja biennaale, sealhulgas Riia biennaali, Manifestat, Göteborgi ja Thessaloniki biennaali ning kolme Veneetsia biennaali rahvuspaviljoni (Taani 2011, Belgia 2015 ja Horvaatia 2019). Tänavu määrati ta Ateena Riikliku Kaasaegse Kunsti Muuseumi (EMST) kunstiliseks juhiks.

Näitus „Tänapäeva armastus ehk Armastus külma intiimsuse ajastul“ on Tallinna Kunstihoone viimaste aastate üks suurimaid produktsioone, mis valmis mitmeaastase projektina koostöös Freiburgi Kaasaegse Kunsti Muuseumiga.

Näitusel osalevad kunstnikud: Gabriel Abrantes, Hannah Toticki Anbert, Melanie Bonajo, Laura Cemin, Benjamin Crotty, Marijke De Roover, Kyriaki Goni, David Haines, Juliet Jacques, Mahmoud Khaled, Maria Mavropoulou, Lauren Lee McCarthy, Kyle McDonald, Marge Monko, Peter Puklus, Margaret Salmon.

Katerina Gregose ingliskeelne kuraatorituur näitusel toimub laupäeval, 19. juunil kell 14.00. Näitus jääb avatuks kuni 5. septembrini.

Täname: Eesti Kultuurkapital, Eesti Saatkond Berliinis, Mondriaani Fond, Taani Kunstifond, Aeroplastics Galerii Brüsselis, AKINCI Galerii Amsterdamis, Arcade galerii Londonis, Francisco Fino galerii Lissabonis, Glassyard galerii Budapestis, Gyspum galerii Kairos, Upstream galerii Amsterdamis, Studio Voltaire Londonis, erakogujad.

Lisateave: Sirli Oot Tel: +372 5873 6841 E-post: sirli@kunstihoone.eeComments


bottom of page