top of page

Näitus „GENIUS LOCI V. OMAD. 1813.1867. 2024”

Juba 5ndat aastat avaneb suvel Hiiumaal, Reigi Pastoraadis, suur suvenäitus seeriast GENIUS LOCI - KOHAVAIMUD.Olete oodatud avamisele esmaspäeval, 1. juulil kell 17.00, Pihla külas Hiiumaal.

Sellesuvine kohaajaloo- ja kaasaegnse kunsti sümbioos kannab pealkirja „GENIUS LOCI V. OMAD. 1813.1867. 2024”

Seekordne ajaloolise tausta lugu on pastori-perekond Rinnedest, baltisakslastest, ja soovist puudutada nende ja meie mentaalset ilma, leida seoseid ja ühisosa, et läbi selle saada - MEIEks.Mööda ei saa parun Ungern-Sternbergist - maaomanikust - ja tema naisest paruness Maria Stella (Wynn, Lady Newborough) Ungern-Sternbergist, prantsuse kuninga tütrest.

1813.a. asus Wilhelm Friedrich Rinne teenima Reigi kihelkonda kirikuõpetajana, elukohaks Reigi Pastoraat.'Me Va Rinne' - oli see kuidas kohalikud teda kutsusid. Tõlgitult: Meie Vana Rinne.1867.a. korraldas kirikuõpetaja Gustav Felix Rinne Hiiumaa esimese laulupüha, kus kõlas "Hioma - ehk issamaa laul", millest omakorda on välja kasvanud tänane eesti hümn.Immanuel Rinne asutas pastoraadis esimese avaliku raamatukogu.Thomas Rinne külastas pastoraati 2021 aastal. Tema esivanemad on siin sündinud ja surnud. Thomas on Hollandis tuntud kohtupsühhiaater, tema enda sõnade järgi, ei erine see amet oluliselt esivanemate omast.

Kunst.2024.a. Graafika. Miks graafika? 

Graafika on see kunst, mida baltisakslased oma reisidelt kõige rohkem kodumaale kaasa tõid, mida ise harrastasid. Selliselt saaks üks metafüüsiline sild mineviku ja oleviku vahel loodud.Avades külastajatele kaasaegset eesti graafikakunsti, läbi erinevate kunstnike mitmekese loomingu, luues seeläbi uue ja tänases oleva mõjuvälja.

Näitusel osaleb 23 kaasaegset graafikut Eestist ja Ahvenamaalt, igast põlvkonnast. Ja väga erinevates tehnikates.Autorid:Viive Noor, Silver Vahtre, Jüri Kass, Urmas Viik, Maria-Kristiina Ulas, Kadri Toom, Lilli-Krõõt Repnau, Ülle Marks, Katariin Mudist, Britta Benno, Ragne Hoog, Toomas Kuusing, Veiko Tammjärv, Krõõt Kukkur, Jüri Mildeberg, Katri Smitt, Regina Soonsein, Kadi Kurema, Liisa Kruusmärgi, Ott Kadarik, Raul Keller - Eestist,Edward Johansson ja Minna Öberg Ahvenamaalt.


Näituse peakuraator ja kontseptsiooni ning kujunduse autor:Maret KukkurKunstiosa kuraator Kalli Sein, graafika-konsultant ja osaleja Urmas ViikPlakati disain ja trükk - Edward Johansson, AHVALAND, Ahvenamaa

Näitust toetab Hiiumaa Vald, Eesti Kultuurkapital

Toimumise aeg ja koht 1.juuli–22.august 2024 Avatud T–P 12–17, E suletud. Pilet 5 eur, sooduspilet 3 eur, lapsed tasuta.

Maret Kukkur, Kalli Sein

+372 5032246
Comments


bottom of page