top of page

Lembe Ruben "Pöörlemistelg"

Kolmapäeval, 14.02.2024 kell 11.30 avab graafik Lembe Ruben (1974) Toompea lossi kunstisaalis isiknäituse „Pöörlemistelg“. Näitus jääb avatuks 12. aprillini 2024. 

Avamisele tulla soovijatel palume teatada tulekust aadressile elin.kard@eaa.ee hiljemalt teisipäeva, 13.02.2024 ennelõunaks. Avamisele palume kaasa võtta isikut tõendav dokument.

Lembe Ruben: „Analüüsin tõekspidamiste suhtelisust aja teljel. Pöörlemis-teljel on kujundid, mille keeramine loob uusi maailmu või mille tähendus keerates muutub lausa vastupidiseks. Olemine on pidev liikumine, milles on olulisi pidepunkte ja korduvaid mustreid. Mida rohkem pöörlemistelje tsentri suunas, seda vähem liiguvad punktid üksteise suhtes.

Mul on üks peatus. Lihtsalt koht, mida olen silmitsenud ema käekõrval vanaema juurde viivat transporti oodates, kunstikooli minnes, ülikooli ajal möödudes, emana lapsevankriga läbi kärutades. Nüüd keskealisena sealt mööda minnes tulevad meelde erinevad vaatepunktid elule eri ajastutest. Mõned punktid muutuvad fookuskauguse suurenedes, mõned pöördepunktid sobituvad pikkamööda ajamustri tervikusse. Koht on sama, aga aeg muudab tähendusi. Ükski asi ei ole halb ega hea iseenesest. Tähendused sõltuvad meie enda vaatepunktist, mitte maailma pöörlemisest! Inimene võib kergesti pöörduda hukule või pöörata asjad enda kasuks. Samasuguse läbielamise tulemusel võib end haigeks mõelda või ehitada kosmoseraketi. Tasakaalupunkt on habras.

Meie peamine tegevusala on mateeria ümberpaigutamine. Inimeseks olemine on väliselt osakeste liigutamine ühest kohast teise mööda aja telge. Kas see tegevus tiivustab meid või kanname oma osakeste koormat jalgu lohistades ühest punktist teise, tajumata tervikut? Või saadame enda vaatepunktid kuulirahena vastast auklikuks tulistades maailma laiali?

Tõde on vaatepunkt. Oleneb, kummalt poolelt olukorda analüüsida. Korraga tundub üks ideoloogia loogiline ja õigem teise suhtes. Tõde ja vale ning hea ja halb saavad nime tänu ühiskondlikule kokkuleppele, erinevale informeerituse tasemele või on fookus olnud suunatud erinevatele aspektidele. Ja inimlapsed astuvad mööda iseenda tekitatud miinivälju.

See näitus on minu jaoks pöördeline – naasmine graafika juurte ehk traditsiooniliste tehnikate juurde.“

Lembe Ruben on lõpetanud 1999. aastal Eesti Kunstiakadeemia graafika erialal. 2002. aastal kaitses samas magistritöö „Alateadlikud loomemeetodid ja -kujundid“. On õpetanud graafikat, kompositsiooni, joonistamist ja loovust avavat autorimeetodit Eesti Kunstiakadeemias, Viljandi Kultuuriakadeemias, Kumu kunstimuuseumis, Kunstiosakond OÜ-s ja Graafikakojas. Ta on kujundanud ja illustreerinud raamatuid ning kureerinud ja kujundanud näitusi. Alates 2004. aastast on ta Eesti Kunstnike Liidu liige. Kuulub ka Eesti Vabagraafikute Ühendusse (alates 1999), kunstirühmitusse Ydi ja Eesti Autorite Ühingusse. 2020. aastast on ta Eesti Vabagraafikute Ühenduse esimees.


Näituseid Toompea lossi kunstisaalis vahendab Eesti Kunstnike Liit.


Lisainfo:

Toompea loss

Lossi plats 1a

15165 Tallinn

E–R 10.00–16.00
Bình luận


bottom of page