top of page

Laurianne Bixhain ja Krista Mölder „Meis kuhjuvate sõnade summa“


Hobusepea galerii 4.27.11.2024

Näituse avamine meljapäeval, 3. oktoobril kell 18.00


Bixhaini ja Mölderi teosed on kantud veendumusest, et kujutiste loomine ja keelega mängimine mitte lihtsalt ei võimalda, vaid suisa soosib konventsionaalsete rollide ümberjaotamist ja võimuringluse katkestamist, puudutades igasugust korrastatust, mis sisaldab alluvussuhteid.

Üks Bixhaini kesksemaid teoseid on foto Monique Wittigi tekstidest inspireeritud tantsuetendusest. Sellel kujutatud naise nägu mõjub maskina, viidates virtuaalsusele ja teatraalsusele kui potentsiaalselt transformatiivsetele momentidele, millega mõlema kunstniku teosed kõige üldisemas mõttes tegelevad. Ühtlasi viitab foto mitmesusele, millest terviklik „mina“ üles ehitub. 

Bixhaini autoklaasitootmist ja teemantilõikamist jäädvustavatel fotodel seeriast „Päev algab valju pauguga“ on fookuses transformatsiooniprotsessi vastastikune olemus: nende abil uurib kunstnik, kuidas inimese kasutatavad tööriistad ja nende tööriistadega vormitavad materjalid samal ajal kasutajat ennast muudavad. Bixhain usub, et transformeerimisprotsess on ise omakorda transformeeriv, lõhkudes toimija ja tema toimingute objekti vastanduse. 

Sealt liiguvad Bixhain ja Mölder edasi konstruktsiooni ja dekonstruktsiooni kontseptsioonide juurde. Nende viis käsitleda ajutisust ja põgusust (ainevalikus, tehnilises teostuses ja montaažis) toob mängu ka vaataja kaasaloova osaluse, kuhu tuleb kaasata ka liikumine, aeg ja kogemus. Seeläbi uurivad kunstnikud keha potentsiaali transformatsiooni käivitaja, objekti ja talletajana kõige laiemas mõttes. 

See mitmekesine potentsiaal kajastub kõige intensiivsemalt loodusliku ja tehnilise maailma lõimumisel, kuhu paigutub enamik Mölderi töid. Tema ruume asustavad kehad transformeerivad neid ja saavad seeläbi ise transformeeritud: tema purilennukid toimivad koostöös gravitatsiooni, liikumise ja kergusega, mitte pelgalt tänu neile. Suhe tehnoloogia ja kasutatud materjalidega, mida nad esindavad, heidab aktsepteerimise, haavatavuse ja intiimsuse nimel kõrvale enesekehtestamis- ja alluvussuhted.

Krista Mölder (1972) on kunstnik, kelle loomingu keskmes on fotomeediumile omased valgus ja aeg ning võimalus millegi ilmnemiseks, selle tehnilis-vormilis aspekti on ta vorminud enda jaoks ka sisuliseks lähtepunktiks. Tema fotod ja videod on täis potentsiaali – perspektiivide kontuure, võimaluste piirjooni. Mölder lavastab situatsioone, mis pole valmis, teda huvitab foto juures see osa, mis jääb pildist/teosest välja, pildi kõrvale, või teose üksikosade vahel tekkiv koosmõju. Krista Mölder oli 2016. aasta Köler Prize’i nominent ja sai 2020. aastal Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali preemia. 2022. aastal töötas Mölder WIELS kunstikeskuse residentuuris Brüsselis. Tema viimaseid olulisemaid näitusi: „Ja teised valguse varjundid” (2022) Tallinna Kunstihoones, „Sinilind. Teisele minale” (2021) Tartu Kunstimajas, „Sa olid lind” (2020) Temnikova ja Kasela galeriis, „Enne kui päike meie silmi pimestas” (2020) Hop galeriis, „Getting Lost” 2017 KanZan galeriis Tokyos.

Laurianne Bixhain (s. 1987, Wiltz, LU) valdavalt fotomeediumit kasutav kunstnik on omandanud bakalaureuse- ja magistrikraadi Bordeaux' kunstikoolis ning lõpetanud fotograafia Meisterschülerstudiumi Leipzigi visuaalkunstiakadeemias. Hetkel elab ja töötab Brüsselis. Viimaste näituste hulka kuuluvad „Deep Deep Down“ (Mudam, Luxembourg, 2023) ja „What remains is an intermedary thing, repeated“ (Reuter Bauschi kunstigaleriis, Luxembourg, 2023). Ta resideerus Künstlerhaus Bethanienis, Berliinis (2024); Kordonis, Hiiumaal (2024); Centre national de l'audiovisuel, Luksemburgis (2022); ISELPis, Brüsselis (2021); Centre Culturel Irlandais, Pariisis (2021); Biermans-Lapôtre Foundationis, Pariisis (2018); Darling Foundry's, Montrealis (2017) ja Islington Millis, Manchesteris (2016). 2018. aastal oli valitud esindama Luksemburgi paviljoni Arles’i fotofestivalil Rencontres de la photographie, samal aastal pälvis ka Luksemburgi kunstnike ergutusauhinna - LEAP.

Tekst: Cormac James Tõlge: Ingrid Ruudi Graafiline disain: Kersti Heile Installatsioon: Hans-Otto Ojaste Valguslahendus: Revo Koplus

Tänud: Teet Jagomägi, Anna Mari Liivrand, Jaanus Muruõis, Tõnu Narro, Maret Sarapu, Villem Säre, Anna Škodenko, Vaibla Linnujaam / Vaibla Bird Observatory, ArtProof OÜ, ArtSmart OÜ, ColorSlider OÜ, KORDONair, Temnikova & Kasela Gallery.

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Kultur | lx-Arts Council Luxembourg. Näituseid Hobusepea galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium ja Liviko AS.  Pildil: Krista Mölder, „Tiiba rapsib“, pigmenttrükk arhiivipaberil, raamitud, 18x24 cm, 2024 Lisainfo: hobusepeadraakon.ee





Comments


bottom of page