top of page

Kristina Õlleku isikunäitus „Hüpoksilise lima ja troopilise lubja vetes“

31. märtsil kell 18 avaneb Kogo galeriis Kristina Õlleku isikunäitus „Hüpoksilise lima ja troopilise lubja vetes“, mis uurib Läänemere piirkonda, keskendudes selle mereökoloogiale, tsüanobakterile ja setetele. Kasutades fotograafilisi ja skulptuurilisi elemente, mõtestab kunstnik Läänemere piirkonna olevikku, minevikku ja tulevikuvaateid, piirkonna muutuvat ökoloogiat ja merekeemiat. Näitust saadab publikuprogramm, esimene sündmus toimub 1. aprillil kell 14, mil kunstnik Kristina Õllek teeb Kogo galeriis näitusetuuri. Näitus on avatud 20. maini.


Uurides geoloogilisi ja keemilisi muutusi Läänemeres, jätkab Kristina Õllek teemadega, mida ta käsitles hiljutisel isikunäitusel „Filtering With Cyanobacteria, Double Binds and Other Blooms” ISSP galeriis Riias. Läänemeri on paraku üks maailma saastatumaid meresid. Selle ökosüsteemi on mõjutanud intensiivne põllumajandus, ohtlikud kemikaalid, olme- ja tööstusjäätmed, mereprügi ja veealune müra. Läänemeri on poolsuletud ja aeglase veevahetusega, mistõttu on selle taastumisvõime suhteliselt piiratud. Vees leiduvad liigsed toitained (väetised jmt), ebapiisav reoveepuhastus ja meretemperatuuri kerkimine põhjustavad eutrofeerumist ning mõjutavad oluliselt tsüanobakteri ehk sinivetika kooslust. Kõik see toob kaasa igal aastal aina suuremad tsüanobakteri vohamised. Mürgine rohekassinine veeõitseng põhjustab hüpoksiat, kurnatud ja hapnikuvaeseid piirkondi. Neid piirkondi kutsutakse surnud tsoonideks ja nende mõju mereökoloogiale on suur. Lisaks iga-aastastele surnud tsoonidele on Läänemere põhjas ka umbkaudu 60 000–80 000 km2 suurune surnud ala, mis on tingitud merepõhja jääva soolasema ja tihedama vee mittesegunemisest, isoleerides selle pinnaveest ja atmosfäärist.


Oma isikunäitusel Kogo galeriis, käsitleb kunstnik Läänemerd läbi veeõitsengute, spekulatiivse perspektiivi ja settinud mineviku ehk sadu miljoneid aastaid vana merelise settekivimi. Eestis leidub umbkaudu sadat tüüpi paekivi, mis on moodustunud ligi 472–416 miljoni aasta eest. Iseäranis huvitab kunstnikku siluriaegne rõngaspaas ehk karplubjakivi, mis koosneb suuremalt jaolt käsijalgse Borealis borealis’e kivistunud kodadest. Usutavasti on Eesti rõngaspae lasund maailma suurim Borealis-pank. See settekiht moodustus umbkaudu 440 miljoni aasta eest, kui Eesti ala asus ekvaatoril ja oli kaetud madala troopilise merega, kus leidus ohtralt molluskeid, trilobiite, peajalgseid, koralle ja meriliiliaid.Isikunäitust luues, töötas Kristina Õllek lubjakivi, meresoola, tsüanobakteri, bioplasti ja savi ning muude materjalidega, mis said osaks tema fototeostest ja installatsioonist, lisades neile täiendava füüsilise kihi ja ainelise agentsuse.


Näitus avatakse 31. märtsil kell 18 Kogo galeriis. Näitust saab külastada 20. maini, galerii on avatud K–R kell 13–19, L kell 13–18. Kogo galerii asub Tartus Aparaaditehases Kastani 42.

Näitust saadab mitmekülgne publikuprogramm. 1. aprillil kell 14 teeb kunstnik Kristina Õllek Kogo galeriis näitusetuuri, lisainfot ja piletid saab Fientast. Teiste sündmuste kohta saab infot jooksvalt galerii Facebooki lehelt.


Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tartu linn.


Pildil: Detail Kristina Õlleki teosest „Vee, tsüanobakteri, meresoola ja muu geopoliitilise jõu vool läbi metallvõrgu“ (2022). Foto: Kristina Õllek


Produktsioon ja publikuprogramm: Stella Mõttus Näituse kaaskorraldamine ja administreerimine: Šelda Puķīte, Liina Raus Kommunikatsioon: Karin Kahre ja Stella Mõttus Installatsioon: Siim Asmer ja Urmo Teekivi Graafiline disain ja kunstniku dialoogipartner: Kert Viiart

Eriline tänu: Kert Viiart, Mare Isakar, Carlotta Põdra, Tartu Ülikooli loodusmuuseum, Põhjakivi OÜ.

Näituse avamist toetab jookidega Põhjala Pruulikoda.


„Hüpoksilise lima ja troopilise lubja vetes“ on teine näitus Kogo galerii selle aasta programmist „Kväärime ära“. Selle nime alla koondub kõik voolav, erinev, tuvastamatu, kohatu, marginaalne ja ebamugav, programmi raames leiavad käsitlust teemad nagu sõprus, loodus, maagia, kunst, sugu ja läbikukkumine.


Kogo galerii on 2018. aastal asutatud kaasaegse kunsti galerii Tartus, mis keskendub eeskätt noorema põlvkonna kunstnikele, täna esindab galerii kaheksat Baltimaade kunstnikku.


Kristina Õllek (sünd. 1989) on Tallinnas elav visuaalkunstnik. Ta töötab foto, video ja installatsiooniga, keskendudes representatsiooniprotsesside, geoloogilise ainese, mereökoloogia ja inimtekkeliste keskkondade uurimisele. Kristina Õllekul on bakalaureuse- ja magistrikraad Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonnast, ta on täiendanud end Berliinis Kunsthochschule Berlin-Weissensee’s (2012) ja Rotterdamis Piet Zwart instituudis (2016). Õlleku tööd on olnud mitmel rahvusvahelisel rühma- ja isikunäitusel üle Euroopa.


Lisainfo: Karin Kahre Tel: +372 509 9886 E-post: karin@kogogallery.ee KOGO Galerii Kastani 42, 50410 Tartu www.kogogallery.ee www.facebook.com/gallerykogo
Comments


bottom of page