top of page

Jaan Toomiku „Selfi kajakana“ viimaseid päevi ARS projektiruumis

7. märtsini saab ARS projektiruumis (Pärnu mnt 154, Tallinn) vaadata Jaan Toomiku isikunäitust „Selfi kajakana“.


Näitusel on eksponeeritud rahvusvaheliselt ühe tuntuma Eesti kunstniku uudislooming. Näha saab värskelt valminud suureformaadilisi maale, eneseirooniliselt sürrealistlikku autoportreelist skulptuuriinstallatsiooni, lühifilmi „Kala“ ja videoteost „Mu kallis Toomik Jaan“.


Näitus on avatud E-R 12-18 ja L 12-16.


Seoses näitusega "Selfi kajakana" on ilmunud intervjuud Jaan Toomikuga:


Näitusel „Selfi kajakana“ tegeleb Toomik enda varasema loominguga dialoogi astudes jätkuvalt eksistentsiaalsuse ja spirituaalsusega – sünni, elu ja surma tsükliga –, kuid ka nartsissismi ja ekshibitsionistliku eneseirooniaga, teataval määral autoagressiivse võllahuumoriga. Olles näiliselt justkui juba tüdinud talle alailma kodumaal omistatavast international celebrity staatusest, näib Toomik metafoorselt küsivat, kui kaugele soovib kunstipublik ja ühiskond laiemalt minna, et pühitseda ja seejärel kaubastada kunstniku salajasemaid mõtteid ning tundmusi.


Jaan Toomik (sündinud 1961) on multidistsiplinaarne kunstnik, kelle loomingut iseloomustab metafüüsiline, looduslähedane ja šamanistlik vaade maailmale. Tema teosed tegelevad igavikuliste teemadega, nagu elu ja surm, religioon ja vaimsus, sidudes inimese kehalisuse looduse ringkäiguga.

Jaan Toomik on osalenud mitmel rahvusvahelisel suurnäitusel ja biennaalil, nagu näiteks São Paulo biennaal (1994), Manifesta biennaal (1996), Veneetsia biennaal (1997, 2003) ja Berliini biennaal (2006). Tema teosed kuuluvad muu hulgas Kiasma, Ludwig Muuseumi, Moskva Moodsa Kunsti Muuseumi, Danske rahvusmuuseumi, Schechin muuseumi, Stedelijki muuseumi ja Moderna Museeti kogusse, Louis Vuittoni sihtasutuse ja Nicola Trussardi sihtasutuse kollektsiooni. Toomiku viimane retrospektiivne isikunäitus "My End is My Beginning. And My Beginning is My End" toimus 2019. aastal Moskva Moodsa Kunsti Muuseumis (kuraator Viktor Misiano). Alates 2000. aastast on Jaan Toomik Eesti Kunstiakadeemias professor, 2005. aastal pälvis ta Konrad Mäe nimelise maalipreemia.


Jaan Toomiku näitus „Selfi kajakana“ on ühtlasi värskelt rekonstrueeritud ARS projektiruumi uue hooaja avalöögiks ning osa ARS kunstilinnaku uue keskuse avamisprogrammist, kus alustavad tegevust samuti  keraamikakeskus, tarbekunstigalerii ning inspiratsiooni- ja koolituskeskkond (vt. lähemalt www.arsfactory.ee).


Rohkem infot:

Jaan Toomik, jaantoomik@gmail.com, 502 2204


Lisatud fotol: Jaan Toomik „Figuur“, „Rituaal“. Fotograaf: Endel Apsalon.Comments


bottom of page