GÜ galerii 11.–22.03.2024 (E–R 12–18)
Olles teinud hulgaliselt realistlikke illustratsioone nii erinevatele tooteetikettidele kui ka enda väljaantud kalendritele-postkaartidele, on mind töö käigus ikka vallanud tunne, et teatud hetkel muutub kujutatav objekt teisejärguliseks ja oluliseks saab kujutamisviis -joonte-punktide omavahelised seosed, neist moodustuv pingestatud muster, mida saab vaadelda kui täiesti iseseisvat, algsest motiivist sõltumatut kujutist. Lähtuvalt tehnikast saab rõhutada eeskätt pildil kujutatavat objekti või sellest kaugeneda, tuues esile joonistustehnika abstraktse osa, kus suhestuvad eri faktuurid ja kujundid ilma igapäevast tähendust omamata.
Näitusel on eksponeeritud valik tušijoonistusi Tallinnast, teemaks linna areng keskajast tänase päevani. Kolm vaadet linnaväravatest, mis vaatlevad antud kohta justkui korraga läbi sajandite, ülejäänud 12 on valitud selliselt, et omavahel suhestuksid tänapäevane linnaehitus ja keskaegne arhitektuur. Sellele lisanduvad digitrülitehnikas pildid, kus eelmainitud tööde detailid moodustavad abstraktse kompositsiooni, võttes fragmente realistlikuna näivatest piltidest ja viies need täiesti uude, algsest erinevasse seosesse. Kui tuua paralleel meid ümbritseva eluga, siis mida lähemalt me midagi vaatleme, seda erinevamaks muutub pilt sellest, mida pealiskaudsel vaatlusel näeme. Mikroskoobi all ei paista asjad sugugi sellistena, kui palja silmaga kaedes. Sama kehtib ju ka inimsuhetes, kas pole?
Jaan Saar on sündinud 1964. aastal Pärnus, lõpetanud Pärnu 1. keskkooli, õppinud aasta inglise keelt Tartu Ülikoolis ja lõpetanud 1992. aastal Tallinna Kunstiülikooli graafiku diplomiga. On töötanud trükikojas Vaba Maa ja alates aastast 2000 endale kuuluvas osaühingus Saar Graafika. Ta on kujundanud üle 90 postmargi (sealhulgas seeriad Eesti linnustest ja mõisatest), hulgaliselt kõige erinevamaid enda kirjastatud trükiseid (õpikute sarja „All the World’s a Puzzle”, raamatu „Vanalinnakillud” ja “Tallinn. Graafiline vanalinn”, üle saja postkaardi, kalendreid ja palju muud) ning loonud illustratsioone reklaamidele ja toodete etikettidele (näiteks Saku õlu Karl, Estonia teatri juubelikommikarp, Värska Vurtswasseri sari, Leiburi klassikalise sarja tooted, Admiral von Bellingshausen vodka jpm). Tema töölaual on alati mõni pilt töös ka siis, kui seda tellitud pole ja ka endal puudub konkreetne plaan midagi välja anda. Kui pilte on kogunenud paras kogus, saab vaadata, kuhu need võiksid sobida – olgu siis näitusele (nagu suvel 2021 koos Ardo Sägiga Viljandi vanas veetornis näitusel Nota ViTa!) või mõnele trükisele (näiteks kalender, mida võib ju ka väikeseks tiražeeritud näituseks pidada).
Jaan on Eesti Vabagraafikute Ühenduse liige.
Comments