top of page

Jaan Elken "Maastik / Landscape"

ARS Projektiruum 20.06.–13.07.2024 (E–R 12–18, L 12–16)


Näituse avamine 19. juunil kell 17.00


Jaan Elken: „Kunstnikuna loon ma visuaalsele terviklikkusele pretendeerivaid maailmu, mille intellektuaalsed koordinaadid suunanud mind ühel või teisel kombel. Ka nüüd - kui valida piisavalt kõrge ja kauge vaatepunkt, kaovad detailid, lahustuvad värvid, sulavad kokku vormid. Kui kõik detailid ära võtta, jääb silmapiir, üleval-all jaotus, arusaamine heast ja halvast, pimeduse ja valguse suur dihhotoomia.

Maalikunst on praegu ehk õnnelikuimas positsioonis kogu oma mitmetuhande-aastase eksistentsi jooksul. Vaba kujutamise kohustustest (sest uued digitaalsed meediad on need funktsioonid üles korjanud), vaba ka modernistlike vormieksperimentide painest (sest teekond “maailma lõppu” ja tagasi on juba läbi käidud), jäänud on vabadus toimetada omaenda universumis.


Maalimisel olen mõtteliselt lahterdanud ainevaldkonnad – vesi on meie seniste teadmiste valguses neist kõige olulisem, teda jagub nii taevasse kui maa peale, esinedes nii vee, jää või auruna, on vesi ka akrüülvärvile voolavuse andja. Viiel kolmemeetrise küljepikkusega maalil on kohal atmosfäärilisus, ilma fotorealismi või monotoonsesse minimalismi langemata. Tegelen sisemistele meelteseisunditele visuaalsete vastete otsimisega, fooniks aastatega settinud arusaam teadvusest kui sisekosmosest. Matkadel Islandile ja Norrasse olen kogenud déjà vu elamust, vaimustunud sulavate liustike agooniast, ja tundes kõhedust kaljujärsakute suunal, mis otsekui arhetüübina minu alateadvuses aegade algusest olemas on olnud.

Näitusel eksponeeritud tööd pole abstrahheeritud üldistused tegelikult eksisteerivast, vaid pigem minu teadvuse ja kujutluste projektsioonid. Motiivide sisemine jõud oleks kui pöörvõrdeline vormistusliku klanitusega, hallides toonides morbiidse atmosfäärilisuse taga aimub ka sinitaeva võimalus.


Maalides satub kindlakäeline kavatsuslikkus dramaatilisse vastasseisu abstraktsele ekspressionismile tunnusliku hoogsa pintslitööga, mille tulemusel näeme lõuenditel energeetiliselt laetud ja pastoosset maalimateeriat.“


Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kunstnike Liit


--------


Jaan Elken (1954) on maalikunstnik, kunstikriitik (avaldanud üle paarisaja kunstikriitilise ja kunstipoliitilise artikli), kuraator, kunstipedagoog. Aastatel 1997–2018 Tartu Ülikooli kultuuriteaduste ja kunstide instituudi maalikunsti õppetooli professor (kuni maalieriala sulgemiseni Tartu Ülikoolis), 2018. aastast Tartu Ülikooli Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna emeriitprofessor. Alates 1981. aastast kuulub Elken Eesti Kunstnike Liitu, aastatel 1998-1999 oli ta EKLi asepresident, 1999-2013 EKLi president.


1970. aastatel hüperrealistlikus laadis alustanud kunstnik on praeguseks kujunenud abstraktse suuna üheks olulisemaks esindajaks Eesti maalikunstis.

Tunnustused: 2020 AkzoNobeli kunstipreemia; 2011 Ado Vabbe kunstipreemia; 2007 Valgetähe IV klassi teenetemärk; 2006 Kristjan Raua nimeline kunsti aastapreemia: 2002 ES Sadolini kunstipreemia; 2000 Konrad Mäe maali aastapreemia; 1979 Baltimaade noorte kunstnike triennaal. Leedu Kultuuriministeeriumi peapreemia.

Elkenil on olnud üle 70 isiknäituse, sealhulgas E. Okase Muuseumis Haapsalus (2019), Pärnu UKM-is (2009, 2014), Tallinna Kunstihoones (2005), Tartu Kunstimuuseumis (2005), Adamson-Ericu muuseumis (2000) ning isiknäitused Berliinis, Kiievis, Riias, Uppsalas, Oulus, Tamperes ja mujal.


Esinenud arvukatel grupinäitustel: 2022 Huntenkust, Ulft, Holland; 2018 „Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]“, Kumu kunstimuuseum; 2016 „Külm pilk. Hüperrealismi variatsioonid Eesti kunstis“, Kumu kunstimuuseum; 2009, 2013, 2015 Nord Art, Kunstwerk Carlshütte, Rendsburg/Büdelsdorf (Saksamaa); 2014 „Tallinn S`Invite À Carcassonne“, Chapelle des Jesuites, Carcassonne (Prantsusmaa); 2013 „In between zwischen Energie und Materie“, Alte Oberpostdirektion, Hamburg; 2012 „In between new abstraction & new concretion – New Abstraction“ väljapanekus (Werkstattgalerie), Klaipeda Kultuuri- ja kommunikatsioonikeskus; 2012 „Art Vilnius’12“ (Werkstattgalerie, Berliin); 2011 „Mystics and Moderns: Painting in Estonia before Glasnost“, Jane Voorhees Zimmerli Art Museum, NJ, USA jpm.


Elkeni teosed kuuluvad arvukatesse kollektsioonidesse: Jane Voorhees Zimmerli Art Museum, (Rutgers, The State University of New Jersey, The Norton and Nancy Dodge Collection of Nonconformist Art from the Soviet Union), CAM_Casoria Kaasaja Kunsti Muuseum (Napoli), Tretjakovi galerii, Matthew Bown’i galerii (London), Euroopa Parlament (Brüssel), Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Viinistu Kunstimuuseum, UKM Pärnus jpm kollektsioonides ümber maailma.


Kontakt kunstnikuga:

+372 5540544Comments


bottom of page