top of page

Helikunsti näitus „Sõna saab heli“

Kunstifestival „Ma ei saa aru“ raames sündinud helikunsti näitus „Sõna saab heli” Telliskivi Loomelinnaku Rohelises saalis toob ühte galeriiruumi 7 Eesti helikunstnikku, kes loovad ruumilise helimaastiku. Eriilmelised helikunstiga seotud ideed on pandud kõlama tervikliku teosena, mida saab kogeda helisündmustena ruumis ringi liikudes. Kuigi näitusel on kesksel kohal helidega seotud tajukogemus, loovad nende mateeriaga suhestumise erinevad viisid ka vaheldusrikka visuaalse ilme.

Meie elukeskkond on täis erinevaid nii looduslikke kui inimtegevuse tulemusel tekkinud helisid. Suuremat osa neist helidest me ei märka. Valikuline kuulamisharjumus ei lase meid enamasti igapäevase elutegevusega paratamatult kaasnevatest helidest häirida, ega samas ka mitte lummata. Kogenum kuulaja oskab ümbristevatele helidele anda isiklikke lisatähendusi, millest järgmine tasand on helikunstikuna iseseisva tähendusväljaga, funktsionaalsest elukeskkonnast eraldiseisvate helide loomine või uuel moel esile toomine.

Näitusel kohtuvad kunstnikud Raul Keller, Liisa Hirsch, Taavi Suisalu, Sten Saarits, Erik Alalooga, Katrin Enni ja Mari-Liis Rebane, et anda sõna helidele, mis on sündinud helide märkamise ja neile tähenduse andmise kogemusest. Nii on võimalik näituse kaudu kogeda ühtse orgaanilise heliruumina erinevaid helide olemise viise alates kineetiliste helimasinate poolt ellu äratatud helidest kuni heli ootusest tulenevate seisunditeni kuulaja teadvuses.

Näituse kuraator on Eesti alternatiivsete heliilmade spetsialist, muusika-ja helikunstifestivali „Üle heli“ korraldaja Aivat Tõnso. Näitus on avatud Telliskivi Loomelinnaku Rohelises saalis 11.mai-30.juuli 2023 K-L kell 12-19 ja P 12-17.

Piletiinfo:

• Sooduspilet 3€*

• Täispilet 4€

• Perepilet 10€ (kaks täiskasvanut ja lapsed)

• Kuni 8-aastane laps ja puudega inimene pääseb näitusele tasuta

* õpilane, õpetaja (ISIC ja ITIC kaardi näitamisel), pensionär, Kunstnike Liidu liige, Ukraina kodakondsusega inimesed

Kohapeal on võimalik tasuda nii sularahas kui ka kaardimaksega.

Näitust korraldab Telliskivi Loomelinnak ja toetab Eesti Kultuurkapital.

Näitus avatakse kunstifestivali "Ma ei saa aru" raames, mis toimub 9.–10. juunil 2023 Telliskivi Loomelinnakus.
Comments


bottom of page