top of page

ars viva 2022 – tajuvälja agendid

9. aprillist kuni 7. augustini on Kai kunstikeskuses avatud rahvusvaheline grupinäitus „ars viva 2022 – tajuvälja agendid“. Näitusel osalevad Saksamaa noori kunstitalente esile tõstva preemia ars viva* 2022. aasta laureaadid: Lewis Hammond, Tamina Amadyar ja Mooni Perry. Samuti on näitusele kaasatud kolm silmapaistvat Baltikumi kunstnikku: Laura Põld, Anastasia Sosunova ja Jānis Dzirnieks.

Kujundlikult läheneb rühmanäitus kunstnikele kui agentidele, kes annavad teostega edasi olulisi kogemusi ja emotsioone. Meie agentide loomingu mõju ulatust ei piira riigipiirid ning nad ise väljendavad piiritut julgust, et vajadusel kas ühiskondlikele suundumustele vastanduda või jääda kaalutletult ambivalentseks ja õrnalt abstraktseks.

Kuue kunstniku ärgas meel ja loomingulised oskused võimaldavad neil tunnete tasandil ligipääsetavaks teha keerulisi teemasid ja läbielamisi – nagu näiteks kogukondade represseerimine, inimeste enesekesksus ja endassetõmbumine või ükskõikne suhtumine loodusesse. Esitletud teosed pakuvad võimalust reflekteerida kaasaegsete ja samas ka igikestvate eksistentsiaalsete küsimuste üle ning leida rasketel aegadel emotsionaalset samastumispunkti.

„ars viva 2022 – tajuvälja agendid“ pole niisiis mitte intellektuaalne mõtteharjutus, vaid poeetiline eksperiment, mis toob intuitiivselt kogetavasse näitusetervikusse kuus paeluvat ja eripalgelist kunstnikku – maalijatest videoloojateni. Kunstnike esitletud teoste ühisosaks on neis leiduv abstraktsete, arhetüüpsete, mütoloogiliste ja sürrealistlike elementide tundmuslik jõud. See kutsub publikut vabalt langema aistingute mõjuvälja, mida võimaldavad lummavad värvid, mõistatuslikud sümbolid ning unenäolised pildid.

Agendi ja kunstniku positsiooni sidumisega näituse idees soovib kuraator esile tõsta kunstnike tähtsust ja rolli kollektiivse vaimu vahendajate ning kujundajatena. Kui igapäevakeeles ja populaarkultuuris on levinud arusaam, et agendid tegutsevad kellegi või millegi heaks, siis kunstnikud on enda väärtuste ning tajude teenistuses. Nad töötavad just selliste teemade ja tunnetega, mida nemad peavad vajalikuks väljendada, hoolimata sellest, kui palju pinget või ebamugavust millegi torkimine või avamine võib esile kutsuda. Kunstnikud saavad suhelda otse vaataja alateadvusega ja põhjustada nihestuse meie kogemuses. Kunstnikel on agentsus. Kunstnikud: Tamina Amadyar, Jānis Dzirnieks, Lewis Hammond, Mooni Perry, Laura Põld, Anastasia Sosunova

Kuraator: Maria Helen Känd

***

Näituse toimkond: Karin Laansoo, Kadi-Ell Tähiste, Maria Elisaveta Roosalu, Brigit Arop

Näituse kujundus: Tõnu Narro

Tehniline teostus: Tehniline Direktor – Tõnu Narro ja Mihkel Lember koos Marten Esko ja Erik Liiviga

Graafiline disain: Henri Kutsar

Tõlked: Keiu Krikmann, Mari Volens

***

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Kulturkreis der deutschen Wirtschaft, HypoVereinsbank – Member of Unicredit, DHL Express Estonia, AS Vestman Energia, Läti Kultuurkapital, Nordic Culture Point, AkzoNobel

Täname: Arcadia Missa Gallery, Galerie Guido W. Baudach, hr Markus Krause, Elle Lepik, Kadri Räis, Cristopher Siniväli, Ingrid Allik, Ave Eiland, Keidi Jaakson, Kristjan Pütsep, Leelo-Mai Aunbaum, Ewelina Bialoszewska, Tiina Hallik, Põhjala Pruulikoda

***

*ars viva on Kulturkreis der deutschen Wirtschafti väljaantav preemia, millega tunnustatakse igal aastal kolme silmapaistvat Saksamaal tegutsevat alla 35-aastast kujutavat kunstnikku. Varem on auhinnanäitused toimunud paljudes Euroopa kunstiinstitutsioonides, teiste seas Berni kunstimuuseumis (2018), Leipzigi kaasaegse kunsti galeriis (2019) ning Hannoveri kunstihoones (2020).

Kulturkreis der deutschen Wirtschaft ehk Saksa Majanduse Kunsti- ja Kultuuriliit on kõige pikema ajalooga kunste toetav ja ettevõtteid koondav institutsioon Saksamaal. Alates 1951. aastast on see edendanud arhitektuuri, kujutava kunsti, kirjanduse ja muusika valla silmapaistvate autorite loomingut.

****

Näitus toimub Kai kunstikeskuse ning Saksa Majanduse Kunsti- ja Kultuuriliidu koostööprojektina. Lisainfo: Kai kunstikeskus on avatud K–P kell 12.00–18.00.

Peetri 12, 10415 TallinnComments


bottom of page