top of page

ARS Showroom #025 – Fideelia-Signe Roots „SÕBRAD / FRIENDS“

Scroll down for English.


ARS Showroom galeriis 2.–31. märts 2021 E-R kell 12–18

Näitust saab vaadata läbi galerii suurte akende ka tänavalt.


Käesolev näitus on välja kasvanud kunstniku tegevusest loomakaitsevaldkonnas. 2020. aasta suvel viibis ARS Kunstilinnakus, Fideelia juures hoiukodus kass nimega Kant Nurrkärakas, kes julge ja vaba hingena ei püsinud ateljees vaid soovis omapäi seigelda. Sellest, mis juhtus, kui Kanti vabadust piirata, jutustavad kaks portreefotot. Noorema põlvkonna teadlased leiavad, et keskkonnaprobleemid ja paljud teised muudatused on loonud vajaduse revolutsiooniks: inimkond peab loobuma loomade ärakasutamisest ning leidma viisi kuidas elada loomadega koos ühiste huvide ja võrdse kohtlemise põhimõtetel. Kassidega tegeledes on kunstnik tõdenud, et praeguses ühiskonnas on teatud piirini sõprus loomadega ilma liigilise diskrimineerimiseta võimalik, kuid et see täiuslikkuseni viia, on vaja põhimõttelist muudatust inimkonna mõttemallides.


Fideelia-Signe Roots on interdistsiplinaarne kunstnik, kes tegeleb peamiselt feminismi, ajalootõlgendamise ja viimasel ajal ka loomaõigustega. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia kunstniku-uurimusega „Naine kui kangelane“ (doktorikraad 2017). Feministlikus ajalookirjutuses on juba pikalt kaasatud naisi suurde ajalukku, kus varem on domineerinud mehed. Sealt edasi minnes avastas kunstnik, et kui revolutsiooniline naiste vabastamise ajajärk hakkab 21. sajandil oma eesmärgini jõudma, siis loomade jaoks on see kõik alles ees. Loomade ja looduse rõhumine on samaväärne naiste, laste jt rõhumisega. Tegu on dualismiga: selle asemel, et olla koos, on „meie“ ja „teised“, kusjuures ennast peetakse teistest paremaks, õigustades sellega teiste ekspluateerimist. Oma praeguses loomingus lahkab kunstnik küsimust, kuidas uuel viisil loomadega koos olla.


Kunstnik tänab oma kasse Buffyt, Pontsut, Kretut ja Metsikut onu Leod ning hoiukass Kant Nurrkärakat. Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.


__________________________________________________________________________________

The exhibition is about the possibility of equal relationships between human- and nonhuman animals. Fideelia was a foster home for a cat whose name is Kant Nurrkärakas in the summer of 2020 at ARS Art Factory. Kant loved to explore the house but the artist could not leave him on his own for the safety reasons so they always walked together and protesting about taking him back to the studio, Kant used claws and teeth. The two friends were liberated and with the desire to be free so their frienship was built on the basis of mutual understanding. Fideelia believes in the liberty and equality between human- and nonhuman animals and has proved it through her practise as animal rights activist. The full potential of this is yet to arrive as the society changes its attitude towards the nonhuman animals.


Fideelia is an interdisciplinary artist. She holds PhD from Estonian Academy of Arts (2017) She has exhibited both in Estonia and abroads. Her mediums are performance, video, painting and photography. „Art for me is a great tool for dealing with uncomfortable questions in the society and expressing my opinion. I stand for human and animal rights and also work on women’s rights“.
Comments


bottom of page